• naše weby..
udržitelného
rozvoje
Vyber téma:-- vše --
Správa věcí veřejných a územní rozvoj Životní prostředí Udržitelná spotřeba a výroba Doprava a mobilita Zdraví Místní ekonomika Vzdělávání a výchova Kultura, volný čas Sociální prostředí Globální odpovědnost Venkov, krajina, zemědělství

galerie udržitelného rozvoje

Liberec: Studentský návrh na podobu skateparku

Úplně novou podobu skateparku v Barvířské ulici navrhnul městu Liberec student sexty Gymnázia a SOŠPg Jeronýmova Matyáš Vambera. Podle jeho nápadu by se současné asfaltové sportoviště s překážkami ze dřeva a plechu mělo změnit v bezúdržbový celobetonový skatepark, jaký v posledních letech vybudovala řada větších i menších měst v Česku.

„Podmínky ve skateparku, zejména překážky z plechu a dřeva, jsou vzhledem k velkému posunu skateboardingu a ostatních sportů, k jejichž provozování je skatepark využíván, naprosto nevyhovující. Skatepark byl postaven v roce 1998, od té doby neprošel žádnou větší rekonstrukcí a toto místo zkrátka umírá, poslední závod se v Liberci jel zhruba před deseti lety. Přitom freestyle sportům, jako je skateboarding, freestyle koloběžka či BMX, se v Liberci vždycky dařilo a zdejší scéna byla opravdu plná velmi talentovaných jezdců, z nichž někteří to dotáhli na světovou úroveň. Osobně mi také vadí, že se moderní celobetonové skateparky dnes v Česku staví i v různých maloměstech, jejichž populace často ani nepřesahuje 10 tisíc obyvatel (Nehvizdy, Sušice, Šumperk) a Liberec, stotisícové krajské město, které pro mě představuje jakousi dominantu severních Čech, bohužel co se týče freestylových sportů za ostatními daleko zaostává,“ vysvětlil důvody svého návrhu Matyáš Vambera.

Podle něj betonový skatepark přinese řadu výhod už jen v tom, že je bezpečnější, bezúdržbový, takřka bezhlučný a vizuálně daleko atraktivnější než asfaltová plocha s různě postavenými překážkami. „Zároveň tím eliminujeme divoké překážky v ulicích, jimiž jezdci nahrazují současný nevyhovující skatepark, a také umožníme návrat závodů do Liberce", upřesnil Matyáš Vambera.
Kontakt na Zdravé město
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.

Nejčtenější dobrá praxe z tématu

ŠVÝCARSKO: Zdraví po padesátce - konference frankofonních kantonů o zdravotnictví a sociálních věcech

ŠVÝCARSKO: Kanton ŽENEVA: Veřejná prostranství přístupná seniorům

Kanton ŽENEVA: Veřejná prostranství přístupná seniorům